
Instalacja alarmowa w domu i mieszkaniu
Dom to miejsce, w którym odpoczywamy, relaksujemy się po pracy i stresie z nią z związanym, cieszymy się towarzystwem najbliższych nam osób. Chcemy by był on wyjątkowy, by chętnie wracał do niego każdy z domowników, by wszyscy czuli się w nim bezpiecznie.Bezpieczeństwo to z pewnością najważniejsza i najbardziej podstawowa kwestia dotycząca naszych czterech ścian. Można zapewnić je na kilka sposobów, a jednym z nich - niezwykle skutecznym i niezawodnym - jest założenie instalacji alarmowej.
Co zyskamy dzięki takiemu rozwiązaniu?
Przede wszystkim pewność, że na teren naszego domu nie wtargnie żadna niepowołana osoba. Będziemy więc mogli czuć się bezpiecznie zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy, gdy wszyscy domownicy udadzą się już na spoczynek. Dom będzie doskonale chroniony także w czasie nieobecności lokatorów - czy to krótszej, gdy wszyscy pójdą do pracy, szkoły lub na zakupy, czy dłuższej, gdy cała rodzina wybierze się w wakacyjną podróż.Jakie rodzaje ochrony mamy więc do wyboru?
Oferta jest bardzo szeroka, producenci prezentują szereg różnorodnych rozwiązań. Musimy wybrać system, który będzie idealnie dopasowany do naszych potrzeb i wymagań stawianych przez układ i wielkość naszego mieszkania/domu. Możemy wybierać spośród zaawansowanych technicznie rozwiązań - licząc się z ich dość wysoką ceną - lub ograniczyć się do prostych i tańszych, lecz także skutecznych opcji. Tak więc kolejną kwestią, która będzie wpływała na naszą decyzję są nasze możliwości finansowe. Podczas zakupów tego typu zawsze warto stawiać na sprawdzonych, znanych i cenionych w branży producentów. Jeśli opinie innych użytkowników oraz fachowców są pochlebne, śmiało i my możemy zaufać danym produktom. Zanim więc podejmiemy ostateczną decyzję, zdobądźmy jak najwięcej informacji.Na rynku dostępne są systemy przewodowe, a także systemy bezprzewodowe. Instalacja alarmowa składa się z wielu elementów. Jej najważniejszą częścią - mózgiem całości - jest centrala alarmowa. Dodatkowo na system składają się także czujki, detektory, sygnalizatory oraz manipulatory. Czujki umieszczane są we wszystkich pomieszczeniach objętych ochroną. Ich ilość zależy od wielkości powierzchni mieszkalnej i gospodarczej. Problem w przypadku systemu przewodowego może stanowić instalacja. Wszystkie elementy należy ze sobą połączyć, a kable, które do tego służą nie stanowią z pewnością ozdoby. Można je oczywiście ukryć pod tynkiem, jednak taki zabieg jest równy generalnemu remontowi całego mieszkania lub domu.
Najczęściej więc na systemy przewodowe decydują się właściciele domów jeszcze na etapie budowy. Jeśli jednak chcemy założyć alarm, ale jednocześnie zależy nam na uniknięciu poważniejszych prac renowacyjnych, mamy do wyboru system bezprzewodowy. Montaż będzie w tym przypadku znacznie łatwiejszy, to na pewno.
Jednak są i minusy tego rozwiązania. Jakie? Po pierwsze jego cena. Alarmowe systemy bezprzewodowe są znacznie droższe niż tradycyjne. Po drugie, ponieważ poszczególne urządzenia kontaktują się między sobą za pomocą fal radiowych, można również spodziewać się zakłóceń (szczególnie wtedy, gdy nie zdecydujemy się na dodatkowe, dosyć kosztowne zabezpieczenia). Tak więc zarówno jedno, jak i drugie rozwiązanie ma swoje wady i zalety.
To który system jest bardziej opłacalny, zależy od indywidualnych potrzeb i możliwości właściciela mieszkania.
Jednak mimo wspomnianych minusów systemy alarmowe cały czas pozostają jednym z najskuteczniejszych sposobów ochrony domostwa przed intruzami. Już sama informacja o obecności takiego systemu, umieszczona na furtce czy drzwiach działa odstraszająco i zniechęcająco. Głośny alarm dźwiękowy połączony z sygnałem świetlnym skutecznie przepędzi intruzów, którzy raczej niechętnie wrócą po kolejną dawkę emocji.

Jak zapewnić sobie i wszystkim mieszkańcom domu maksimum bezpieczeństwa?
Podstawowa wersja systemu alarmowego obejmuje czujki, które wykrywają ruch w pomieszczeniu. Jeśli więc ktoś włamie się do naszego domu, alarm zostanie uruchomiony. No właśnie - w tym przypadku zawiadomieni o zdarzeniu zostaniemy już po fakcie, gdy drzwi lub okno zostaną uszkodzone, a włamywacz zacznie poruszać się po pomieszczeniach. By wzmocnić zabezpieczenia można skorzystać z tak zwanej ochrony obwodowej. Ochronę tę może stanowić aktywna bariera podczerwieni. Na barierę tę składają się dwa elementy - nadajnik oraz odbiornik.Przerwanie wiązek promieniowania IR, które są między nimi wytwarzane, powoduje włączenie alarmu. A przerwać może je przechodząca, nieświadoma niczego osoba, czyli włamywacz. Ilość wiązek IR oraz odległość na którą można ustawić od siebie odbiornik i nadajnik zależą od konkretnego modelu. Innym rozwiązaniem, równie skutecznym, są czujki magnetyczne zakładane na wszystkie okna oraz drzwi. Czujki te nazywane są inaczej kontraktonami. Alarm uruchamiany jest zawsze wtedy, gdy niepowołana osoba z zewnątrz próbuje otworzyć jedno z okien lub drzwi. Nie zadziała jednak gdy szyba w oknie zostanie uszkodzona, na przykład wybita kamieniem czy innym twardym przedmiotem. W ochronie obwodowej wykorzystywane są również czujki akustyczne, które reagują na hałas, wywołany przez tłuczoną i spadającą na podłoże szybę oraz czujki kurtynowe.
Sposobów na zabezpieczenie domu jest jak widać bardzo wiele. Warto skorzystać z któregoś z nich i czuć się we własnych czterech kątach komfortowo i bezpiecznie o każdej porze dnia i nocy.