Jaki system alarmowy wybrać do domu jednorodzinnego? - Artykuły - NVR.PL

Jaki system alarmowy wybrać do domu jednorodzinnego?

Jaki system alarmowy wybrać do domu jednorodzinnego?

Jaki system alarmowy wybrać do domu jednorodzinnego?



W ostatnich latach systemy alarmowe miały kluczowy wpływ na wzrost poziomu bezpieczeństwa w domu jednorodzinnym. Dzięki wysokiej skuteczności oraz niezawodności są zdecydowanie najczęściej wybieranymi instalacjami security przez użytkowników indywidualnych. Rozwój technologii oraz rosnące zapotrzebowanie konsumentów mają wpływ na pojawienie się wielu urządzeń na rynku, które różnią się parametrami technicznymi. Z tego względu postanowiliśmy przygotować artykuł na temat wyboru systemu alarmowego do domu i zwrócić uwagę na ogólny problem z doborem właściwych urządzeń.


System alarmowy - z czego się składa?


Centrala alarmowa


Sercem każdego systemu alarmowego jest centrala, która odbiera wszelkie sygnały pochodzące od czujników. Do jej zadań należy przede wszystkim gromadzenie oraz analizowanie sygnałów pochodzących od czujek alarmowych i wykonywanie właściwych czynności (wywoływanie alarmu). Centrala alarmowa powinna również archiwizować wszystkie zdarzenia dotyczące wywołanych alarmów, aktywacji i dezaktywacji systemu lub jego awarie. Dzisiejsza technika pozwala użytkownikom na bardziej swobodne zarządzanie systemem alarmowym, co przejawia się jego zdalną kontrolą lub otrzymywaniem informacji telefonicznych lub mailowych w razie wystąpienia alarmu.


Czujki alarmowe


Odpowiedzialne są za wykrywanie i przesyłanie informacji na temat wszelkich możliwych bodźców. Czujki dostosowane są przede wszystkim do środowiska pracy oraz rodzaju zagrożenia, jakie ma zostać zarejestrowane. Najczęściej stosowanymi czujkami w systemach alarmowych są: czujki ruchu PIR (pasywnej podczerwieni), czujki zbicia szyby, czujki kontaktronowe (otwierania drzwi). Czujki PIR wykrywają zmiany promieniowania cieplnego, skuteczne do wykrywania ruchu osób. Czujki zbicia szyby reagują na dźwięk powstały w wyniku tłuczenia szkła lub mocnego uderzenia w szybę. Czujki kontaktronowe montowane są na drzwiach lub oknach, reagują w momencie rozwarcia kontaktronu z magnesem. Oprócz tego dostępne są czujki odpowiedzialne za detekcję substancji szkodliwych dla zdrowia i życia ludzi, przede wszystkim czujki tlenku-węgla, czujki gazu ziemnego, czujki dymu, czujki gazów usypiających.



Ilustracja ukazująca działanie czujki ruchu PIR

Działanie czujki ruchu PIR

Manipulatory


Manipulator pozwala kontrolować oraz wprowadzać zmiany w naszym systemie alarmowym (uzbrajanie i rozbrajanie systemu, wzbudzanie alarmów napadowych). Standardowy manipulator wyposażony jest w klawiaturę, ekran LCD lub LED, układ ochrony przeciwsabotażowej. W dzisiejszych czasach możemy spotkać się zaawansowanymi manipulatorami, które oprócz podstawowych funkcji zarządzania systemem alarmowym, pozwalają tworzyć scenariusze zdarzeń, a także obsługiwać urządzenia z innych instalacji security (systemy monitoringu, systemy kontroli dostępu).


Sygnalizatory


Są urządzeniami odpowiedzialnymi za emitowanie sygnałów akustycznych oraz optycznych w razie wywołania alarmu. Sygnalizatory dzielą się na zewnętrzne oraz wewnętrzne. Odpowiedzialne są za emitowanie sygnału dźwiękowego oraz świetlnego w momencie wystąpienia alarmu lub naruszenia strefy. Niektóre modele wyposażone są w zabezpieczenie sabotażowe, które chroni je przed próbą oderwania od ściany, otwarcia obudowy lub zapiankowania.


Moduły komunikacyjne oraz moduły rozszerzeń


Bardzo ważnym elementami systemu alarmowego są moduły komunikacyjne, dzięki którym użytkownik może otrzymywać powiadomienia o pracy systemu. W ten sposób będąc poza domem mamy pewność, że system pracuje i jest uzbrojony, na wypadek wystąpienia zdarzenia alarmowego zostają powiadamiane odpowiednie służby. Najczęściej spotkamy się z modułami GSM (telefon komórkowy) oraz TCP/IP (komputer z oprogramowaniem lub aplikacja mobilna). Moduły rozszerzeń pozwalają rozbudować centralę alarmową o dodatkowe wejścia i wyjścia, dzięki czemu użytkownik uzyska możliwość instalacji kolejnych urządzeń składowych.



Ilustracja ukazująca schemat instalacji systemu alarmowego

Schemat instalacji systemu alarmowego

Na co zwrócić uwagę?


Podstawowym problemem wielu potencjalnych użytkowników jest dobór odpowiednich urządzeń. Głównie dotyczy to detektorów, na rynku możemy spotkać się urządzeniami odpowiedzialnymi za detekcję rożnych zjawisk fizycznych, chemicznych oraz optycznych. W tym celu w pierwszej kolejności powinniśmy zadbać o przygotowanie projektu systemu alarmowego, w raz z określeniem najbardziej newralgicznych punktów w domu, które wymagają szczególnego zabezpieczenia (drzwi piwniczne, okna balkonowe, ogród, miejsce w którym znajduje się piec grzewczy itp.). Projekt pozwoli nam zdefiniować nasze potrzeby, a także ustalić liczbę urządzeń.


Wiele osób stara się również uniknąć przeprowadzania dodatkowego okablowania w postaci kabli podłączeniowych do zasilania. Alternatywą dla standardowych systemów mogą być te pracujące w paśmie bezprzewodowym. Urządzenia wykorzystują akumulatory lub baterie do zasilania, które zazwyczaj wystarczają na kilka lat pracy. Sygnał z czujników przesyłany jest drogą radiową, ze względów bezpieczeństwa informacje są dodatkowo zabezpieczone, urządzenia stosują dwukierunkową komunikację wraz z uwierzytelnianiem. Podobnie jak systemy przewodowe mogą zostać rozbudowane o kolejne urządzenia, a także mogą współpracować z innymi systemami zabezpieczeń.


Częstym problemem użytkowników systemów alarmowych są fałszywe alarmy, które mogą być wzbudzone w wyniki niepoprawnej instalacji urządzeń, awarii systemu lub zwykłej nieuwagi domowników. Aby ograniczyć ich występowanie musimy mieć pewność, że wszelkie urządzenia zostały zamontowane we właściwy sposób. Przykładem mogą być popularne czujki PIR, których praca może być zaburzona w silnie nasłonecznionych miejscach lub w bliskim sąsiedztwie urządzeń emitujących ciepło lub wywietrzników powietrza. Pracę czujników mogą również zaburzać zwierzęta domowe, a urządzenia mogą omylnie pomylić psa lub kota z włamywaczem. Jeżeli w naszym domu są zwierzęta domowe powinniśmy zastosować czujniki z funkcją PET (PET Pro, serie PET w przypadku najpopularniejszych marek na rynku), która ignoruje zwierzęta domowe do wagi ok. 30 kg.


Zarządzanie systemem


W dobie technologii internetowej dużo wygodniejsze stało się zarządzanie systemem alarmowym. Jeżeli zależy nam na wygodzie sterowania, monitorowania oraz konfigurowania powinniśmy wykorzystać inteligentne centrale alarmowe z rozbudowanymi funkcjami komunikacyjnymi z wykorzystaniem protokołu TCP/IP. Sterowanie systemem odbywa się nie tylko za pomocą manipulatorów, ale również zdalnie za pomocą aplikacji mobilnej na telefon lub tablet. Funkcje można również przenieść na urządzenia automatyki budynkowej i tym samym uzyskać dostęp do sterowania bramą wjazdową, oświetleniem lub ogrzewaniem. Sieć internetowa pozwala zatem stworzyć jeden skalowalny i kompleksowy system security, który może być swobodnie rozbudowywany.



Ilustracja ukazująca funkcje inteligentnego domu

Funkcje inteligentnego systemu alarmowego


Dahua Planet Pulsar LC-Security Western Digital Edimax IProVel GeoVision HikVision

ZYSKUJ WIĘCEJ!

Zapisz się i otrzymuj informacje o:
promocjach, okazjach, nowościach, oraz cenne kody promocyjne!

© 2016 nvr.pl Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu.

Dlaczego warto wybrać naszą firmę?
Informacje o prezentowanej ofercie
Jaki system alarmowy wybrać do domu jednorodzinnego? - Artykuły - NVR.PL

Porównywarka produktów

Prezentowane dane nie są przedstawione w takiej samej kolejności.

Klikając w nazwę otworzy się strona z dokładnym opisem i pełną specyfikacją produktu.

Porównujesz:

(0)