
Komunikacja GSM w centralach alarmowych Satel z serii Perfecta
Centrale alarmowe z serii Perfecta firmy Satel są jednymi z powszechniej stosowanych pośród systemów alarmowych. Dedykowane głównie do domów jednorodzinnych lub małych i średnich firm, charakteryzują się wysoką funkcjonalnością, wykorzystaniem inteligentnych rozwiązań oraz przede wszystkim niezawodną pracą. Na sukces central ma wpływ wykorzystanie modułu komunikacyjnego GSM/GPRS, który daję użytkownikom wiele funkcji powiadamiania oraz zdalnego zarządzania instalacją za pomocą telefonu komórkowego. W niniejszym artykule przygotowaliśmy dla Państwa podstawowe informacje na temat funkcji powiadamiania oraz komunikowania w centralach Perfecta.
Moduły GSM
Wykorzystanie modułów GSM już od wielu lat stało się standardem jeśli chodzi o wyposażenie central alarmowych. W przypadku płyty z serii Perfecta daje ona użytkownikom następujące funkcje oraz korzyści:
zdalny monitoring zdarzeń za pomocą telefonu komórkowego
zdalna konfiguracja urządzeń oraz systemu
możliwość połączenia z programem Perfecta Soft (komputer lub laptop) oraz Perfecta Control (aplikacja mobilna na Android lub iOS)
powiadamianie głosowe oraz weryfikacja audio (alarmy oraz zdarzenia alarmowe)
funkcja PUSH, powiadamianie w sposób ciągły o wszelkich zdarzeniach, tego typu informacje otrzymuje zarówno użytkownik jak i instalator
sterowanie i kontrola za pomocą SMS, definicja funkcji oraz numerów telefonów komórkowych
programowanie ustawień na różnych urządzeniach za pomocą kodów QR

Komunikacja z centralami alarmowymi za pomocą telefonu jest możliwa dzięki wykorzystaniu karty SIM, które można nabyć o dowolnego operatora GSM. Na uwagę zasługuje sam wybór karty oraz ich ilość, ponieważ centrale Perfecta posiadają dwa sloty na kartę SIM. Wykorzystanie dwóch kart jest dużo bezpieczniejsze, zwłaszcza podczas awarii lub zerwania połączenia z jednym operatorem. Po upływie kilkudziesięciu sekund urządzenie automatycznie łączy się z drugą kartą, w ten sposób praca systemu nie jest przerywana na dłużej. Dla zapewnienia większej kontroli oraz ze względu regulaminów stosowanych przez operatorów zaleca się stosować karty telemetryczne.
Karty telemetryczne są powszechnie stosowane w systemach komunikacyjnych oraz lokalizacyjnych GPS, które automatycznie przesyłają informację oraz powiadomienia. Funkcje komunikacyjne sprawiają, że system alarmowy stale wymienia dane z urządzeniami składowymi, a także przesyła informacje o pracy użytkownikom na telefon komórkowy. Z tego względu wykorzystanie kart telemetrycznych jest korzystniejsze w przypadku modułów komunikacyjnych. Karty można nabyć praktycznie u każdego operatora na zasadach stałego abonamentu wraz z dodatkowym pakietem Internetu.
Aplikacja mobilna Perfecta Control
Alternatywą dla standardowej komunikacji z centralą alarmową jest wykorzystanie intuicyjnej aplikacji mobilnej Perfecta Control. Dostępna jest na platformie Google play, mogą z niej korzystać zarówno użytkownicy systemów Android oraz iOS. Wygodny oraz funkcjonalny interfejs pozwala w pełni wykorzystywać możliwości komunikacyjne systemu, a mianowicie prowadzić zdalny monitoring, aktywować oraz dezaktywować czuwanie, otrzymywać powiadomienia o stanie pacy systemu oraz naruszeniu stref alarmowych (powiadomienia PUSH).

Zarówno funkcję modułu GSM oraz aplikacji mobilnej powinny zostać odpowiednio wcześniej zdefiniowane, w tym celu możemy skorzystać z pomocy instalatora. Należy wziąć pod uwagę przede wszystkim:
naruszenie wejścia
włączenie funkcji czuwania oraz jej dezaktywacji - skasowanie alarmu
funkcja wywołania alarmu napadowego, medycznego lub pożarniczego (podobne działanie jak przyciski napadowe)
funkcja sprawdzenia stanu stref
zdefiniowanie numerów telefonów, które będą komunikować się z centralą
W przypadku aplikacji mobilnej musimy dokonać podstawowych ustawień w
momencie instalacji na telefonie, w tym wypadku należy wpisać odpowiednie informacje w panelu konfiguracyjnym Perfecta Control:
nazwę systemu w celu identyfikacji podczas korzystania z aplikacji
należy wprowadzić numer IMEI (indywidualny numer identyfikacyjny urządzeń GSM) komunikatora GSM centrali alarmowej
należy wprowadzić numer identyfikacyjny centrali alarmowej
wprowadzić hasło użytkownika do obsługi aplikacji mobilnej
wybrać ikonę (łatwiejsza identyfikacja systemu podczas korzystania z aplikacji)
Wybieranie anteny do centrali Perfecta
Jest to jedno z częściej zadawanych pytań, w tym wypadku sytuacja nie jest bardzo skomplikowana. Dedykowanym urządzeniem do centrali Perfecta jest antena ANT-GSM-I, którą montuje się obudowach OPU-4P, OPU-3P, OPU-2B. Antena przystosowana jest do pracy w dwóch pasmach częstotliwości: 900 oraz 1800 MHz. W przypadku zakupu centrali poza zestawem, będzie ona posiadała zakończenie w postaci złącza SMA, do którego możemy dołączyć dowolną antenę GSM.
