
Twórcy nowoczesnych systemów monitoringu rywalizują między sobą o uwagę i zainteresowanie potencjalnych klientów. Dla nich najlepszą reklamą jest doskonała opinia w branży, potwierdzona pozytywnymi komentarzami zadowolonych użytkowników. Słaby, czyli zawodny system z pewnością jest kiepską wizytówką producenta.
Dlatego też w oparciu o najnowsze technologie starają się oni stworzyć rozwiązania niezawodne; pracują nad tym najlepsi eksperci, a urządzenia poddawane są wielokrotnym testom.
Powyższe słowa dotyczą firm, dla których wysoka jakość jest priorytetem.
Zdarzają się jednak oferty, którym daleko do najwyższych standardów. Dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji, dobrze jest rozejrzeć się i poznać różne opcje.
Warto pamiętać o tym, że wysoka jakość nie musi wcale iść w parze z wysoką ceną. Dziś każdy z nas może korzystać nowoczesnych rozwiązań, nie narażając się na wysokie koszty. Niezawodny system monitoringu nie jest więc rzeczą nieosiągalną, dostępną jedynie dla wybranych, na przykład dużych firm. To z pewnością ucieszy każdego, kto pragnie podnieść poziom bezpieczeństwa na terenie własnej posesji.
Ile kosztuje założenie monitoringu?

Zacznijmy od najważniejszej rzeczy, czyli rodzaju kamer. Możemy wybierać pomiędzy kamerami analogowymi oraz modelami IP; istnieje także rozwiązanie pośrednie, czyli kamery AHD. To pierwszy krok, od tego jakie kamery wybierzemy, zależeć będzie wybór pozostałych elementów instalacji. Systemy analogowe są rozwiązaniem tańszym. Kamera tego typu to wydatek rzędu od kilkudziesięciu złotych wzwyż. Kamera IP jest droższa (niektóre modele nawet wielokrotnie, chociaż najtańsze można kupić już w cenie poniżej 200 złotych), jednak dzięki niej uzyskamy nieporównywalnie lepszą jakość obrazu. Kamery AHD (Analog High Definition) to połączenie rozwiązań analogowych wykorzystywanych z powodzeniem w tradycyjnych systemach CCTV z jakością cyfrową (analogowe przekaźniki, takie jak kable koncentryczne i możliwość uzyskania sygnału w jakości cyfrowej).
Kamery AHD nie są przy tym o wiele droższe od analogowych, dlatego też są coraz częściej wybierane przez użytkowników, którym zależy na dobrej jakości w przystępnej cenie. I w tym miejscu musimy się zastanowić na jakim efekcie nam zależy. Czy chcemy by rejestrowany obraz ukazywał każdy szczegół obserwowanej sceny, umożliwiając doskonałą identyfikację osób (szczegóły wyglądu) i zdarzeń, nawet w trudnych warunkach oświetleniowych czy aż taka dokładność nie jest nam potrzebna. Do warunków domowych przeważnie polecane są rozwiązania analogowe. Niższą rozdzielczość w porównaniu z modelami IP można w tym przypadku zrekompensować odpowiednim rozmieszczeniem kamer. Ważna staje się więc ich ilość. I tu przechodzimy do kolejnego kroku, czyli do wyboru odpowiedniego rejestratora.
Ceny rejestratorów, podobnie jak w omawianym powyżej przypadku, zależą od konkretnego modelu i możliwości, jakie daje on użytkownikowi. Do monitoringu domu wystarczy kilka kamer, polecane są więc rejestratory czterokanałowe i ośmiokanałowe. Jeśli użytkownik monitoringiem chce objąć duży obszar, powinien wybrać rejestrator z większą ilością kanałów - 16, 24 czy 32. Rozbudowane systemy NVR (Network Video Recorder) polecane są do sklepów, magazynów, hal produkcyjnych. Obraz z kamery IP można zapisywać dzięki nowoczesnym rejestratorom lub wybrać inny sposób - dedykowane oprogramowanie. Dobrym rozwiązaniem są tak zwane rejestratory hybrydowe, które mogą współpracować zarówno z kamerami analogowymi, jak i modelami IP.

Przechodząc do kosztów: rejestrator cyfrowy kupimy w przedziale cenowym od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Im więcej kamer jest on w stanie obsłużyć, tym wyższa jest jego cena. Na cenę wpływa także rozdzielczość uzyskiwanego obrazu, kompresja, a także szybkość nagrywania (od niej zależy to czy obraz będzie płynny czy nie) oraz dołączone funkcje dodatkowe. Do funkcji tych należą między innymi: opcja podglądu obrazu przez Internet, obsługa systemu poprzez aplikacje na urządzenia mobilne, detektor ruchu, ochrona antysabotażowa, maski prywatności. Niektóre z tych funkcji z pewnością są zbędne podczas projektowania systemu monitoringu na potrzeby prywatnego domu mieszkalnego. Dzięki znajomości tematu można uniknąć niepotrzebnych wydatków.
Kolejna kwestia związana z ceną monitoringu to sposób jego montażu. Prosty i nieduży system możemy zamontować samodzielnie. W przypadku bardziej rozbudowanych rozwiązań z pewnością będzie potrzebna pomoc specjalistów. Ceny usług profesjonalistów w tym zakresie zależą od bardzo wielu czynników i kształtują się różnie na terenie naszego kraju. Cenniki bez problemu znajdziemy na stronach internetowych firm. Możemy także (co będzie pewniejsze i dostarczy nam dokładniejszych danych) umówić się z przedstawicielem firmy na indywidualną konsultację i wycenę.